Kąpiel aromaterapeutyczna, z natury dla ciała i ducha
Lavendere z łaciny oznacza kąpać się. To jedna z uciech starożytnych Rzymian, której oddawali się z pomocą pachnącej rośliny, nazwanej potem lawendą… Taka kąpiel aromaterapeutyczna jest nadal wykorzystywana….jak i w jakim celu?
Aromaterapia pochodzi z natury. Znana człowiekowi od setek lat przynosi ulgę w różnych dolegliwościach. To jedna z metod medycyny niekonwencjonalnej polegająca na leczeniu zapachem. Jej istotnymi aspektami jest działanie zgodnie z indywidualnymi potrzebami i jednocześnie ze stosownym umiarem. Umiar należy zachować w nasyceniu powietrza danym aromatem, mieszaniu zapachów oraz w unikaniu bodźców drażniących zmysł węchu. Wybieraj te przyjemne dla Ciebie, łagodnie, ale skutecznie wpływające na samopoczucie i w efekcie zdrowie.
Zespół AD jest wielkim entuzjastą natury. Lubimy, gdy naszym niepowtarzalnym umywalkom z kamienia naturalnego towarzyszą żywe rośliny. Pięknie jest, gdy w pobliżu komfortowej wanny masz zieloną ścianę, czy obraz z naturalnych elementów. Aromaterapia w takim otoczeniu przynosi zamierzony efekt w postaci rozluźnienia. Sąsiedztwo przyrody, wygodna wanna, odpowiednia temperatura wody i oczywiście olejek eteryczny dodawany do kąpieli lub w postaci uwalniającego się zapachu ze świecy wprowadzi Cię w stan odprężenia.
Olejki eteryczne dodawane do wody
Aromaterapia w ramach zorganizowania sobie domowego SPA jest przyjemną alternatywą dla tradycyjnej inhalacji. Tutaj też olejki eteryczne dostają się do powietrza i można nimi oddychać, czerpiąc dobro zarówno dla ciała jak i ducha.
By mieć pewność, że żaden naturalny składnik nie wywołuje u Ciebie uczulenia, warto przeprowadzić test skórny. Najbardziej prawdopodobny w domowych warunkach jest test 12h.
Uwaga! Najbardziej wartościową i skuteczną kąpiel aromaterapeutyczną weźmiesz, gdy nie będziesz mieszać olejku z chemicznymi środkami uatrakcyjniającymi kąpiel, m.in. pieniące się mydła i szampony. Syntetyczne składniki mogą zaburzać działanie aromaterapii.
Korzystajmy z tego, co daje nam przyroda, co jest naturalne!
Bazuj na naturze, np. na soli z Morza Martwego i innych naturalnych komponentach a najlepiej pozostań przy czerpaniu radości z zapachu olejku eterycznego. Najatrakcyjniejsza kąpiel dla organizmu powinna być wzięta w ciepłej wodzie i trwać 1-2 kwadranse.
Naturalne świece zapachowe
Temat świec naturalnych już poruszaliśmy. Warto jednak rozszerzyć go o aspekt zapachowy, bowiem wosk roślinny jest z natury bezwonny. Dopiero z użyciem olejków eterycznych zwiększa się jego znaczenie dla aromaterapii i tym samym kąpieli aromaterapeutycznej w otoczeniu świec.
Jak wybrać odpowiednią świecę zapachową?
Istnieje około 2000 zapachów wykorzystywanych w aromaterapii, więc jest z czego wybierać. Szukając dróg pozytywnego wpływania natury na swój organizm, masz ogrom możliwości. Jeśli cenisz sobie czerpanie z natury, wybieraj certyfikowane świece ze 100% wosku roślinnego, podobny 100% naturalny skład powinny mieć olejki zapachowe.
Które olejki eteryczne sprzyjają rozluźnieniu i relaksowi?
Stawiamy na relaks, bo wiemy jak jest potrzebny we współczesnej prozie życia. Ponadto bodźce zapachowe sprzyjające odprężeniu, poprawiają nastrój, pozwalają lepiej przeżywać moment tu i teraz, pozwolić myślom zwolnić, mięśniom poszukać rozluźnienia w miłej temperaturze a unoszącym się w powietrzu aromatom – koić zmysły.
Rośliny do relaksującej aromaterapii
Wspomniana we wstępie lawenda regeneruje i uspokaja. Idealna na wieczorną kąpiel po ciężkim dniu. Sprzyja zasypianiu. Rozmaryn natomiast pobudza krążenie i reguluje ciśnienie. Wpływa na równowagę poprawiając ogólną kondycję. Kąpiel w otoczeniu tego zapachu, może przyczynić się do lepszego przeżycia dnia.
Pomarańcza – wzmacnia psychicznie, pobudza kreatywność, zresztą właśnie ze swego rodzaju orzeźwieniem jest powszechnie kojarzona. To taki optymistyczny owoc poprawiający nastrój. Tutaj warto wspomnieć o olejku miętowym, mającym podobny wpływ na umysł, powodującym pozytywny stan, który możemy nazwać poczuciem lekkości i radości. Trzecią rośliną z tego kręgu działania jest eukaliptus pomagający przy psychicznym zmęczeniu. Ma ogromne znaczenie dla leczenia stresu i jest wartościowy dla ułatwiania oddychania.
Być może wiesz, że geranium odstrasza komary. Dla naszego tematu ma jednak nieco inne zastosowanie. Olejek eteryczny z tej rośliny, dzięki swojemu zapachowi niweluje wahania emocjonalne. Ma także wpływ na pewność siebie. Podobnie mówi się o paczule dostarczającej poczucia stabilizacji.
Wśród roślin, z których można uzyskać olejek eteryczny na uwagę zasługuje też jaśmin. Pobudza organizm do samodzielnej produkcji serotoniny zwanej hormonem szczęścia.
Ponadto działanie relaksujące i uspokajające mają olejki z roślin takich jak: nerola, melisa, róża, bergamotka.
Ciekawostka. Na jakość olejków wpływa odmiana danej rośliny, długość kwitnienia, wiek, gleba, nasłonecznienie czy pora roku. Możesz być uważnym obserwatorem i wybierać olejki, o których pochodzeniu wiesz najwięcej i akurat u Ciebie sprawdzają się najlepiej.
Uwaga! Kąpiel aromaterapeutyczna sama w sobie przynosi efekty dość szybko. Jednak by były one trwałe, warto powtarzać aromaterapię regularnie. Jedna kąpiel z użyciem geranium, nie spowoduje, że staniesz się osobą pewną siebie na długie lata… Korzystaj z pomocnych właściwości aromatów nie za często i nie nazbyt intensywnie oraz w zgodzie z tym, czego potrzebuje Twój organizm.
Przyznasz, że możliwości jakie daje kąpiel aromaterapeutyczna są niesamowite! Naszym zdaniem warto umiejętnie, zgodnie z potrzebami i zachowaniem umiaru korzystać z aromaterapii, szczególnie jeśli współcześnie nadal lubimy uatrakcyjniać swoje chwile relaksu metodami sprawdzonymi od pokoleń! Stwórz idealną kąpiel dla siebie lub wraz z bliską osobą dbając o wygodę i naturalne otoczenie. Miłego odpoczywania!