Porady

Instrukcja czyszczenia produktów wykonanych z kamienia naturalnego

Marmur i granit są kamieniami cenionymi i wykorzystywanymi we wnętrzach od najdawniejszych czasów. To materiały trwałe, twarde, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak bez odpowiedniej pielęgnacji i systematycznej konserwacji, będą traciły na estetyce – ich powierzchnia może matowieć, zostać porysowana itd.

Prawidłowo użytkowany i konserwowany kamień jest bardzo łatwy do czyszczenia i będzie służył przez wiele lat, ciesząc swoim naturalnym i niepowtarzalnym pięknem.

Podstawą dbania o kamień naturalny jest systematyczność. Dzięki niej nie dochodzi do poważniejszych zabrudzeń oraz minimalizuje się ryzyko pojawienia się plam i rys. Ponadto z kamienną powierzchnią trzeba obchodzić się delikatnie.

Zalecamy użycie lekko wilgotnej miękkiej szmatki z mikrofibry. Warto zwilżyć ją roztworem ciepłej wody i łagodnego detergentu np. płynu do mycia naczyń. Warto stosować środki czystości domowego użytku, z neutralnym pH na poziomie zbliżonym do 7.

W przypadku powierzchni z marmuru i granitu bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup preparatów  dedykowanych do czyszczenia tych kamieni oraz specjalnego czyściwa bawełnianego w kolorze białym.

W przypadku rozlania substancji o mocnym zabarwieniu (kawa, wino, sok) należy niezwłocznie usunąć plamę, ponieważ każda minuta kontaktu z cieczą może powodować nieodwracalne odbarwienie. Można obmyć poplamioną powierzchnię wodą.

Ważne jest, by nie pocierać plamy, a jedynie odsączyć ciecz szmatką lub papierowym ręcznikiem. Tarcie mogłoby spowodować głębsze wniknięcie płynu lub zwiększenie powierzchni plamy.

Jeśli powyższe działania nie są skuteczne zalecamy 4 kroki:

  1. Zgodnie z powyższymi zasadami rutynowego czyszczenia,  przygotowanie roztworu ciepłej wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń.
  2. Umycie całej, zabrudzonej powierzchni wykonując jedynie delikatne i krótkie ruchy, bez użycia siły i mocnego tarcia.
  3. Ponowne umycie powierzchni, tym razem jedynie zimną wodą bez dodatku środka myjącego, tak by całkowicie zmyć pozostałości detergentów.
  4. Wypolerowanie powierzchni kamienia za pomocą czystej i suchej szmatki bawełnianej.
  • Powszechnie dostępnych środków czyszczących, ponieważ mogą zawierać substancje wnikające w strukturę kamienia. Wybierając nieodpowiedni środek chemiczny można nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię swojej umywalki, czy akcesoriów.
  • Zbyt mocnych środków myjących.
  • Środków przeznaczonych do czyszczenia ceramiki – mogą spowodować zmatowienie marmuru. Struktura kamienia naturalnego jest zupełnie inna niż w przypadku np. glazury.
  • Środków czystości z kwaśnym lub zasadowym pH.
  • Ostrych ścierek i drucików, które mogą powodować nawet głębokie rysy.

Warto przeprowadzić test na niewielkiej powierzchni, aby upewnić się, że środek w żadnym stopniu nie narusza struktury kamienia naturalnego.

Okres co jaki należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne na kamieniu naturalnym zależy od kilku czynników:

  • Intensywność używania produktu wykonanego z kamienia naturalnego.
  • Częstotliwość narażenia kamienia naturalnego na zabrudzenia czynnikami powodującymi trudne do usunięcia plamy (kawa, wino, farba do włosów).
  • Rodzaj kamienia naturalnego.
  • Jakość impregnatu użytego do pielęgnacji kamienia naturalnego.

Biorąc pod uwagę powyższe zalecamy impregnowanie marmuru co 3 miesiące,
a granitu co 6 miesięcy.

Jakie środki polecamy do impregnowania umywalek z granitu i marmuru?

  • Zawsze sugerujemy użycie środków przeznaczonych do impregnacji konkretnego kamienia naturalnego, np. marmuru lub granitu.
  • Polecamy używanie środków producentów lub dystrybutorów sprawdzonych marek, które specjalizują się w czyszczeniu i pielęgnacji tylko kamienia naturalnego.

W jaki sposób impregnować umywalki?

Przede wszystkim impregnowanie powinno być rutynową czynnością wchodzącą w zakres pielęgnacji produktów AD z kamienia naturalnego.

  • Zalecamy dokładne zapoznanie z instrukcją znajdującą się na etykiecie wybranego impregnatu, a następnie zastosowanie znajdujących się tam zaleceń.
  • Sugerujemy zaplanowanie czynności impregnacji na wieczorne godziny, aby w nocy impregnat miał czas na utwardzenie, co z pewnością wzmocni działanie i wydłuży jego żywotność.